Videolar Hakkında

Mushaf İncele

Kıymetli dostlar 16.03.2020 Saat 7:55 itibariyle sitemizde yayınlanmakta olan videolar, müellifin kendi isteği üzerine yayından kaldırılmıştır.

Videoların kaldırılma gerekçesi, içerikler üzerine en ufak bir görüş farklılığından dolayı olmayıp, tamamen üslup gereğidir…

Siteden kaldırılan videolar, Hasan Mustafa Arslan (hamuar) YouTube kanalında mevcuttur.

Selam ve sevgilerimizle.

Editör.

27 yorum

 1. videoları indirmediğime ne kadar pişman oldum yahu, dün akşam kaldığım yerden bugün devam edeyim derken bulamadım,sayfaya geldim açıklamayı gördüm. Neyse ,elbet makul bir gerekçe vardır durduk yere bu karar alınmamıştır diyelim.

 2. Mustafa abi/Ramazan abi merhaba.
  Yukarıda yazılanlardan anlaşıldığına göre videoları henüz izleyememiş insanlar var ve sizin paylaştığınız her videonun altındaki önemli notta belirtildiği üzere her türlü ortamda paylaşılmasında bir sakıca yoktur ibaresine istinaden önceden indirmiş olduğum silinen videolarınızı paylaşabilir miyiz?

 3. Ya ne güzel izliyordum 2 haftadır,her videoda bir yaşıma daha giriyordum.Umarım tekrar yüklenir videolar başka kanala.Şu 2 haftada arapça bilmesemde çok şey öğrendim ramazan hocadan devam etmesi dileğiyle.

 4. 30 tane kadar izleyebildim ve çok istifade ettim.allah ebeden razı olsun. şu karantina dönemimde hepsini izlemeyi planlamıştım.ama bu bize haksızlık?

 5. Bunca zaman dururken üslup kaygısı şimdi mi ortaya çıktı, inandırıcı bir sebep değil maalesef. Yanlış yapmışsınız. Umarım kısa sürede bu yanlıştan dönersiniz.

 6. Mustafa abi/Ramazan abi merhaba.

  Kendi adıma üsluptan hiçbir şekilde rahatsızlık duymadım, ses kalitesi konuşulanları anlamada yetersizdi sadece.
  Diğer yorumlardan da anlaşıldığına göre videoları henüz izleyememiş insanlar var ve sizin paylaştığınız her videonun altındaki *önemli not’a istinaden
  (Önemli Not; Tüm yazı ve videolarımızda bu çalışmalara başladığımız ilk dönemlerden itibaren ifade ettiğimiz şu gerçeğin bilinmesini önemle rica ederiz. “Ulaşılan bulguların delilleri mümkün olduğu kadar belirtilmesine rağmen, yazı ve videolarımızda ifade edilenlerin tamamı sadece Kur’an’dan anladıklarımızdır, asla bizzat Kur’an’ın kendisi değildir. Tek amacı; Allah’tan başka hiçkimsenin maddi-manevi tasallutu altına girmeden ve hiç kimseyi de maddi-manevi bir tasallut altına sokmadan Kur’an’ı anlama çabası olan bu çalışmalar, gelişmeye ve geliştirilmeye muhtaç olup, Kur’an üzerinden ulaşılan bulguların tamamı kaynak belirtilmeden herkesin istifadesine açıktır.”)
  önceden indirmiş olduğum silinen videolarınızı paylaşabilir miyiz?

 7. Kıymetli dostlar,
  Öncelikle tüm videoların “Hasan Mustafa Arslan (Hamuar)” Youtube kanalında görünür ve yayında olduğunu belirteyim…

  Videoların yayından kaldırılması konusunda farklı şekilde gelen tepkilere hak vermekle birlikte, yapılan çalışma ve sunumların sorumluluğu yanısıra bu çalışmaları genele açma konusundaki zaman içinde yaşadığımız git-gelleri lütfen anlayışla karşılayınız. Sürekli ifade ettiğimiz; “Biz asla bir tebliğci değiliz! Allah’ın dininin tebliğcileri sadece ve sadece O’nun seçtiği Resulleridir. O Resuller de görevlerini eksiksiz tamamlamış ve göçmüşlerdir. Artık insanlık onların tebliğini, tebliğ etmekle değil ANLAMAK ile yükümlüdür. Tebliğciliğe soyunmak Allah Resullerinden rol çalmaktır!” yaklaşımımızı bir kez daha hatırlatalım.

  Farklı düşünenler, dini; tıpkı Yahudi ve Hıristiyanlar gibi bir paye kapma, titr ve makam arenasına dönüştürmüştür. Bu ince çizgide ayaklarımızı sabit tutmayı diliyor, asla ne insan biriktirip çoğalmaya ne bu alandan paye ve en ufak bir geçimlik edinmeye ne de bir akım oluşturmaya gayret etmiyoruz!

  Amacımız sadece kendimiz için Allah’ın Kitabını ve düzenini anlama çabasıdır. Bu yöndeki metod, anlayış ve çalışmalarımızın çıktıları, bizi tatmin ediyor, kalbimizi mutmain kılıyor. Öte yandan elimizdeki şu muazzez kitabı; anlaşılmaz, içinden çıkılamaz hale getirip İsrailiyata kurban edenlere ve geçimlik kılanlara karşı da muhabbet besleyemiyoruz. Onlara olan mesafemiz her geçen gün artıyor. Canımız içimizde olduğu müddetçe bu anlama çabamız devam edecek ve geleneğin kaynakları ve ondan beslenenler ile mesafemiz de git gide açılacak… Ancak günün sonunda, bugün eleştirdiğimiz kişi ve kurumların pozisyonunda konumlanmayı asla benimsemeyeceğiz.

  Tarih boyunca insanlar bilgiyi kolaycılıkla hap gibi edinmeyi arzulamışlar fakat gayret içinde olmaktan kaçınmışlar! İşte bu kolaycılık hep birilerini öne çıkarıp hiyerarşi oluşumunu beslemiş. Bu durum Din ve din adamlarını, doğruların değil siyasetin menfaat çizgisinin paydaşı yapmış… Söylemde herkes bu hiyerarşiye karşı gibi görünse de talebin yoğunluğu bu sonucu engelleyememiştir. Biz bireysel olarak elimizden geldiğince buna direniyoruz ve direneceğiz.

  Çalışmalarımızda hiçbir telif hakkı gözetmiyoruz. Herkes dilediği gibi kullanabilir. Diğer taraftan bu çalışmalar da sorgulanamaz değildir. Ancak sorgulamanın yaklaşımının ilkesel bir insicamının olmasını ve metod bölümünde açıklamaya çalıştığımız doğrultuda gerçekleşmesini beklemek hakkımızdır. Buna rağmen farklı tezler, yaklaşımlar elbette olacaktır. Sonuçta kimseyi fikirlerimize dahil olmaya mecbur tutamayacağımız gibi, katılamadığımız fikirler de olacak ve sahiplerinin fikri olarak kalacaktır… Her şeyi doğru anladığımız iddiasında asla değiliz. Gücümüz yettiğince O meşru kaynağa yaslanmaya gayret ediyoruz.

  Her söylemin Allah indinde bir karşılığı olduğu malumdur. Yargılayacak olan ve kalplerin özünü bilen de şüphesiz O’dur…

 8. Çalışmalarınızı paylaşarak “Amacımız sadece kendimiz için Allah’ın Kitabını ve düzenini anlama çabasıdır. Bu yöndeki metod, anlayış ve çalışmalarımızın çıktıları, bizi tatmin ediyor, kalbimizi mutmain kılıyor.” cümlesine bizi de dahil ettiğiniz için teşekkür ederim. Allah u Te’ala gayretlerinizi bereketlendirsin.

 9. Mustafa Bey,

  Ramazan Bey ile bu platformda bir ayrılık mı mevzu bahis? Bu nedenle mi uzun zamandır cevap alamıyoruz acaba?. Veya konu sadece daha kaliteli videolar çekmek ise, şimdiden kolay gelsin yalnız bu zor iş, nasıl herkes fotoğrafta fotojenik çıkmaz ise videoda da iyi ses, iyi görüntü vermek mesele.

  Kolay gelsin
  Ahmet

  • Sayın Güngör, yorum yazdığınızı da bana Ramazan haber verdi. Bilakis, muhabbetimiz her zamankinden daha mükemmel ve içtenlikli…

   İyi görüntü vermeye gelince; bazı zihinlere doğru kelimeler nedense girmiyor. Bunlar; düzgün görüntü ve sözleriyle kendisini satan ulama formatına ve onların cambazlıklarına alışmış. Herkesi de bu kalıba sokmaya çalışıyorlar. Bizim ise böylesi mankurtlaşmış zihinler ile ve laf cambazlıklarının ardına sığınanlarla hiç işimiz olmayacak. Bu tipleri de bizleri onların kalıplarına sokmak isteyenileri de dışladık ve dışlıyoruz.

   Onlardan feyz alanlar istedikleri kadar alsınlar ki alıyorlar da… Sadece bize bulaşmasınlar yeter…

   Daha açık nasıl söylenir…

   • Mustafa Bey,

    Bu yolda dışlamalar, alaylar ve daha kötüleri de olacaktır, sünnetullah böyle knaatimce. Yalnız bu tipleri dışlayalım derken bizler gibi samimi arayışlarda olanları da dışlamazsınız umarım.

    Bu virüs imtihanından sonra tanışıp, dost sohbeti tadında ne zaman nerede bir araya gelebiliriz? Ramazan Bey Moskova’dan ne zaman dönüyor? Eve kapandığımız bu günlerde cevap ve yorumlarınızla vaktimizi en güzel şekilde değerlendirmek isterdim.

    Selamlar
    Ahmet

 10. Videoları yeniden yüklediğiniz için teşekkürler. Önceki yorumumda belki biraz sert bir sitemde bulundum. Sebebi ise Kitab’ı anlama konusunda doğru olduğuna inandığım yöntemi içeren video derslerin tamamını bitiremeyişim ve arayış içerisindeki insanlara ulaşamayacak olmasından kaynaklı üzüntümdü. Emekleriniz için Allah razı olsun. Umarım video derslerin devamı gelir.

 11. Ramazan Bey Merhaba,

  Sorumu Yusuf/…Bakan Olmak altında yazdım ama farkedilmeyebilir diye buraya alıyorum.

  Günün anlam ve önemine istinaden; miraç konusunda bir sorum olacak. İkinci ayette Musa a.s.’dan bahsedilmesi ilk ayeti açıklar gibi görünüyor ama üçüncü ayet de Nuh a.s hakkında. Yani ilk ayet neden peygamberimiz hakkında olmasın?

  Öte yandan İsra 1 ile Necm 5-18 birbirlerini açıklayan ayetler değil midir? Değilse bu ayetleri nereye koyacağız?

  Selamlar
  Ahmet

 12. Ahmet bey Merhaba

  “Yusuf/ Şirk sistemi içinde bakan olmak” dosyasının altında sormuş olduğunuz sorulara bildiğim ve elimden geldiği kadarıyla cevap sadedinde bir şeyler yazdım oraya bakabilirsiniz.

  Günün anlam ve öncemine istinaden sormuş olduğunuz miraç konusundaki soruya gelince; Ayetlerin kimden bahsettiğinin tespiti böylesine ortaya atılan “neden peygamberimiz hakkında olmasın” sorularıyla değil de, bizzat ayetin kendi kelimeleri ile
  olması gerekmektedir Madem o ayet “peygamberiniz (!)” den (sanki musa ve diğerleri peygamberiniz değilmiş gibi) bahsediyor o halde bunu delillendirin.

  İsra 1 ile Necm 5-18 birbirlerini açıklayan ayetler değil midir? Bu nasıl bir soru anlamadım kusura bakmayın. Kur’an’ın bütün ayetleri biri diğerini açıklayan ayetlerdir. Siz İsra 1 ile Necm 5-18 arasında açıklayıcı bir bağlantı kurmuş iseniz bunu söylerseniz deha iyi olur. Siz İsra 1 ve Necm 5-18 de Peygamberimiz diyerek diğerlerinden ayırdığınız Allah resulü Muhammed’den bahsedildiğini nerden çıkardınız. Ayetlerdeki O ve BİR KUL ibarelerinden mi? İsterseniz önce o ayetlerin neden Muhammed ile alakalı olması gerektiğini delillendirin, sonra neden diğerleri olmaz onu delillendirmek kolay olur.

  İsra 3 e gelince o ayet Nuhtan değil Nuh ile beraber taşınanların “soyunda” bahsediyor. Kaldı ki o ayete lütfen dikkatli bakın ve altına yazılan mealler ile ayetin metni arasında bir bağ kurmaya çalışın. Çok rahat bir şekilde o ayetin Nuh’tan değil Nuh ile bir bağı olan başkalarından bahsettiğini görürsünüz.

  şu cümlenizde çok ilginç “Öte yandan İsra 1 ile Necm 5-18 birbirlerini açıklayan ayetler değil midir? Değilse bu ayetleri nereye koyacağız?”” …Ne yani şimdi Necm 5-18 ayetleri İsra 1 ayetinin açıklaması olmasa koyacak yer mi bulamıyorsunuz? Size bu ayetlerin İsra 1 in açıklaması olduğunu bu kadar kesin bir şekilde hangi bağlantı karar kıldırdı?

  Tekrar edeyim, İsra 1 ile ilgili “neden peygamberimizden (!) bahsetmesin ki” diye sormuşsunuz ya, bu soruyu tersten şöyle sorma hakkı da var demektir. Çünkü genel kabul gören sizin söylediğinizdir. Yani zaten tarih boyunca ve şimdi o ayetlerin “peygamberinizden (!)” bahsettiği söylenmiş. O halde soruyu o genel kabule soralım “İsra 1 in neden peygamberinizden (!) bahsettiğini söylüyorsunuz? gerekçeniz nedir?” Ayetteki hangi kelime veya hangi cümle veya hangi sıfat veya hangi edat size KULUNU ibaresinin sadece “peygamberiniz (!) olabileceğine sizi ikna etti”

  selametle

  • Ramazan Bey,

   Öncelikle hoş geldiniz. Tekrar gitmeden görüşmek nasip olur umarım.

   Diğer cevabınızı okudum, üzerinde düşünmem ve araştırma yapmam lazım.

   “Peygamberimiz” ifadesini (!) içinde çok kullanmışsınız, bu istihzaya bir anlam veremedim doğrusu. Hz Adem’den beri gelen her nebi/resul tabii ki peygamberlerimizdir. Son peygamber olması vesilesiyle Hz. Muhammed (s.a.v)’e peygamberimiz demeyi tercih ediyorum, bunda anlaşılmayacak bir şey yok. Kasıt Farsça olması ise bu da namaz gibi dilimize yerleşmiş. Yani salah/salat demiyoruz. Allah’ın resulu/elçisi yerine peygamber kelimesini ancak bu anlamda kullanıyorum.

   Tekrar hatırlatayım, Arapça bilmiyorum, değişik meallerden düzgün anlam çıkarmaya, anlamaya çalışıyorum.

   isra 1 subhanellezi ile başlıyor, yani önemli ve muhatabını şerefli bir yere koyuyor diye anlıyorum, yanlışsa lütfen düzeltin. İsra 2’de Hz Musa’ya kitap verildiğinden bahsediyor. Yani O’ na da kitap bahşedilmiş. İsra 3’de dediğiniz gibi Hz Nuh (a.s) ile taşınanların soyundan bahsediyor ama sonrasında Hz. Nuh için O çok şükreden bir kuldu deniyor.

   İsra 1 – Necm 5-18 ilişkisine gelince, İsra 1’de “bazı ayetlerimizi gösterelim diye” deniyor ve Necm 5-18 Sidretül Münteha, Meva cennetinden bahsediyor. Bunlar özel isim değil midir? Hz. Muhammed (s.a.v), Cebrail’i Hira’da gördü diyelim, bu durumda Sidretül Münteha ve Meva cennetine, sondaki sidre ağacı, bahçe mi diyeceğiz? Cebrail’in Mekke’de şu noktada görüldüğünün belirtilmesinin bir anlamı olur muydu?

   Öte yandan, bahsedilen kul Hz. Musa (a.s) ve uzaktaki mescid Arafat ise, Tur dağının Kabe ile Arafat arasında olması lazım. Ve “bazı ayetler, kastedilen levhalar/10 emir olmalı yalnız bunlar Hz. Musa’ya verildi, gösterilmedi. Gösterilme fiilini yanlış mı değerlendiriyorum acaba?

   Bilgim dahilinde ben böyle yorumluyorum. Ama yanlışım, hatam varsa, bunu anlayınca doğruyu kabul ederim.

   Selametle
   Ahmet

 13. Merhabalar,

  Mehmet’in dediği gibi son yorumları görebileceğimiz bir düzenleme olsa iyi olurdu. Zülkarneyn bölümünde sorduğum soruyu da buraya alıyorum.

  Ramazan Bey Merhaba,

  Yoğun çalışıyorsunuz galiba, Yusuf suresindeki son yorumuma bakacak zamanınız olmadı sanırım, tez zamanda gelmenizi dilerim.

  Bu arada Hz. Süleyman ile ilgili bir atların boyunlarını sevme / kesme konusu var. Bu konuda hiç çalışma yapmış mıydınız?

  Yine doğrudan ilgisi olmasa da Hz Davud ile 2 davacı ve komutanın eşi konularında görüşünüzü merak ediyorum.

  İlgisiz olacak ama Bakara suresindeki öldürülen adama ineğin bir parçası ile vurun konusu anlayamadığım konulardan biri.

  Selamlar Ahmet

 14. Evet son yorumlar görülse bence de iyi olur, yoksa her yazının altına tek tek bakmak gerekiyor. Doğrusu her yazının altına bakamıyorum.

  1- Atlar ve Süleyman ile ilgili bir çalışmamız var. Biliyorsunuz Zülkarneyn çalışmamız yarıda kaldı. Allah dilerse devamında o kıssayada değineceğiz.

  2- Davut ve iki davacı kıssasına henüz çalışmadım. Komutanın eşi meselesi zaten Kur’an’ın konuları arasında yoktur (ya da ben bilmiyorum).

  3- Bakara suresinde geçen o kıssaya da henüz tam manasıyla çalışmadım, bilmiyorum.

  selametle

  • 1- Zülkarneyn çalışması çok iyi gidiyordu, bitirip, Sebt, Yusuf gibi kitap yapabilirseniz harika olur.
   2-Komutanın eşi meselesini Kur’an’da açık olarak ben de bulamadım, zorlama şekilde davacılardaki tek koyun/kuzu olabilir mi acaba? Sadece Hz Süleyman için küfre düştü diyen Yahudilere nasıl Zülkarneyn kıssası ile cevap verildiyse buna da bir işaret var mı diye merak etmiştim.

   3-Allah dilerse bunun da çalışmasını bekleriz.

   Selamlar

 15. Selamlar.
  Nirengi ders videolarının sadece bu siteden kaldırıldığını ve üslup kavramının yanlış idrak edilmesinin duyuruyu takip eden 2. günün sonunda tatlıya bağlanmasına sevindim.

  Ayrıca Ramazan abi. Hoşgeldin…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*