NİRENGİ(2)-014 Kur’an Bilgisi Karşısında Tavrımız ve Tebliğ Konusu

Mushaf İncele

Bu videomuzda Kur’an içinden bir takım konulara girmeden önce Kur’an bilgisine nasıl yaklaşmalıyız? sorusuna cevap aramaya çalıştık. Bu konu aslında ıskalanan bir durum olarak hep karşımızda. Zira elde edilen bilginin hakkını vermeden yaşamak sanıldığından büyük bir sorundur. Aslolan sonsuz bilginin sonuna ulaşmak mıdır, yoksa elde edilen bilginin hakkını vermek midir?

İnsanın Kur’an’a sırtını dönmesi kendini kaybetmesi demektir. Hakiki bilgiyle kuşatılmış olan insanın varlığını bu hakiki bilgiyi kuşatmaya adaması yok olmanın da yegane sebebidir. Allah’ın insana değil, insanın Allah’a muhtaçlığı söz konusudur. Bu çerçevede bilgi üzerine yapılan birçok tartışma da küstahlıktan öte gidememektedir.

Bir diğer alan da tebliğ konusudur. Kişinin; insanlığa iletilmiş O kitaba, görev yetki belgesi olmadan kendini tebliğciliğe atfetmesi de ayrı bir sorundur… Tebliğ zerre eksik olduğunda sorunlu bir alan ortaya çıkacaktır. Tarih boyunca oluşturulan aracı öğretici sınıflara, bu görevin atfedilmesi de aslında başlı başına sorunlu bir alandır. Tebliğ edilmiş olanı yeniden yorumlayarak tebliği etmenin oluşturduğu kargaşa kaotik bir ortam oluşturmaktadır.

Günümüzde Kur’an ötelenebilir bir kitap olarak karşımızdadır. İnsan; İnsanın insan olarak kalmasını sağlayacak bu kitaba sırtını dönebilmektedir…

Önemli Not:

Tüm yazı ve videolarımızda bu çalışmalara başladığımız ilk dönemlerden itibaren ifade ettiğimiz şu gerçeğin bilinmesini önemle rica ederiz. “Ulaşılan bulguların delilleri mümkün olduğu kadar belirtilmesine rağmen, yazı ve videolarımızda ifade edilenlerin tamamı, sadece Kur’an’dan anladıklarımız olup, asla bizzat Kur’an’ın kendisi değildir. Tek amacı; Allah’tan başka hiçkimsenin maddi-manevi tasallutu altına girmeden ve hiç kimseyi de maddi-manevi bir tasallut altına sokmadan Kur’an’ı anlama çabası olan bu çalışmalar, gelişmeye ve geliştirilmeye muhtaç olup, Kur’an üzerinden ulaşılan bulguların tamamı kaynak belirtilmeden de herkesin istifadesine açıktır.“

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*