NİRENGİ(2)-006 Kur’an’ı Kur’an ile Anlama: Esbab-ı Nuzul ve Kur’anı Şiirleştirme Olgusu

Mushaf İncele

https://youtu.be/9e0jh35J6js

Bu videoda genel itibariyle çalışmalarımızın metodu bağlamında Esbab-ı Nüzul konusundaki temel yaklaşımlarımız ele alınmıştır… Bu vesileyle Kur’an’ın şiirsel bir yapıya dönüştürülerek anlaşılmasının arka planına da genişçe yer verilmiştir.

Kur’an’ın haber mahiyetindeki ayetlerinin elbette bir Esbab-ı Nüzul’ü olmalıdır. Ancak bu da Kur’an dışından gelen haberler ile değil, yine Kur’an’ın içinden bulunmalıdır.

Geleneğin yaklaşık 500 ayet ile ilgili oluşturduğu Esbab-ı Nüzul gerekçelerinin; kaynağı masa başında oluşturulmuş, ayetlerin özüyle uyuşmayan afaki yaklaşımlar olduğu örnekler ile değerlendirilmiştir.

https://youtu.be/9e0jh35J6js

Aşağıdaki PDF dosyasında bahsi geçen konular ile ilgili kısa notlar halinde bir özet sunulmuştur. Okuyabilir ya da PDF olarak indirebilirsiniz.

Önemli Not:

Tüm yazı ve videolarımızda bu çalışmalara başladığımız ilk dönemlerden itibaren ifade ettiğimiz şu gerçeğin bilinmesini önemle rica ederiz. “Ulaşılan bulguların delilleri mümkün olduğu kadar belirtilmesine rağmen, yazı ve videolarımızda ifade edilenlerin tamamı, sadece Kur’an’dan anladıklarımız olup, asla bizzat Kur’an’ın kendisi değildir. Tek amacı; Allah’tan başka hiçkimsenin maddi-manevi tasallutu altına girmeden ve hiç kimseyi de maddi-manevi bir tasallut altına sokmadan Kur’an’ı anlama çabası olan bu çalışmalar, gelişmeye ve geliştirilmeye muhtaç olup, Kur’an üzerinden ulaşılan bulguların tamamı kaynak belirtilmeden de herkesin istifadesine açıktır.“

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*