NİRENGİ(2)-002 Kur’an’ı Kur’an ile Anlama Metodu- Kur’an Boşluksuz Arapça Kitaptır

Mushaf İncele

“Yaratıcının kitabında çelişki ve kapalılığın olmaması, tüm zamanlara hitab etmesi ve başlangıçtan itibaren temel esasların asla değişmemiş olması gerekir.Belli bir zamana sıkışmış ya da hangi çağda olunursa olsun insana hitap etmeyen ve sorunlarını çözemeyen bir kitabın yaratıcıya ait olması düşünülemez!” temel fikrinden hareket ediyoruz.

Bir süredir Kuran üzerinde yapılan ve geçmişten miras edinilen kabullere eleştirel bir yaklaşımla, farklı söylemler kanalımızdaki NİRENGİ videoları ile dile getirilmekteydi. Her ne kadar metod ve söylemler üzerinde uzun uzadıya açıklamalar www.tuvavadisi.org sitesinde ve farklı kaynaklardaki videolarda mevcut olsada bunları yeniden biraz daha derli toplu olarak ele alma ihtiyacı duyduk. 

Yeni dönemde METOD konusundan başlayıp, Hasan Mustafa Arslan moderatörlüğünde Ramazan Demir ile mümkün olduğunca önümüzdeki konuları sınıflayarak, olabildiğince yalın şekilde ve tarihe not düşerek aktarmayı planladık… Bu videoda aşağıdaki konulara değinildi.

  • Kur’an’da bilinçli boşluklar var mıdır.
  • Kur’an Arapça bir kitaptır demek ne anlama geliyor.

Aşağıdaki PDF dosyasında bahsi geçen konular ile ilgili kısa notlar halinde bir özet sunulmuştur. Okuyabilir ya da PDF olarak indirebilirsiniz.

Önemli Not:

Tüm yazı ve videolarımızda bu çalışmalara başladığımız ilk dönemlerden itibaren ifade ettiğimiz şu gerçeğin bilinmesini önemle rica ederiz. “Ulaşılan bulguların delilleri mümkün olduğu kadar belirtilmesine rağmen, yazı ve videolarımızda ifade edilenlerin tamamı, sadece Kur’an’dan anladıklarımız olup, asla bizzat Kur’an’ın kendisi değildir. Tek amacı; Allah’tan başka hiçkimsenin maddi-manevi tasallutu altına girmeden ve hiç kimseyi de maddi-manevi bir tasallut altına sokmadan Kur’an’ı anlama çabası olan bu çalışmalar, gelişmeye ve geliştirilmeye muhtaç olup, Kur’an üzerinden ulaşılan bulguların tamamı kaynak belirtilmeden de herkesin istifadesine açıktır.“

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*