NiRENGi-82 / Yaradılış Konusuna Giriş-18 Yemin Konusu. “Allah Yemin Eder mi?”

Mushaf İncele

Bu videoda; girişindeki vav harfi yemin vav’ı olarak değerlendirilen ayetler ele alınarak, “Allah yemin eder mi? sorusunun cevabı aranmıştır. Yemin hususunun gerekçeleri ele alınarak Asr ve Adiyat sureleri üzerinde durulmuştur.

Önemli Not;

Tüm yazı ve videolarımızda bu çalışmalara başladığımız ilk dönemlerden itibaren ifade ettiğimiz şu gerçeğin bilinmesini önemle rica ederiz. “Ulaşılan bulguların delilleri mümkün olduğu kadar belirtilmesine rağmen, yazı ve videolarımızda ifade edilenlerin tamamı, sadece Kur’an’dan anladıklarımız olup, asla bizzat Kur’an’ın kendisi değildir. Tek amacı; Allah’tan başka hiçkimsenin maddi-manevi tasallutu altına girmeden ve hiç kimseyi de maddi-manevi bir tasallut altına sokmadan Kur’an’ı anlama çabası olan bu çalışmalar, gelişmeye ve geliştirilmeye muhtaç olup, Kur’an üzerinden ulaşılan bulguların tamamı kaynak belirtilmeden herkesin istifadesine açıktır.“

10 yorum

   • Mustafa bey selamlar.
    Nirengi 83 ve 84. videolar Ramazan beyin son dersiyse izledim. Bu dersten sonra kendimce en eksi Kur’an mushafları ve diğer tarihi bulgular ile ilgili araştırma yaptım. Bulunan her bir eserde elinde arşivi olanlar maalesef batılılar. Örneğin 1965 yılında Yemen’de bulunan Kur’an mushaflarını ilaçlayıp, koruma altına altına alan ve sonrasında ise 35 bin fotoğraf çekenler Alman bilim insanlarıymış. Bizim ise bundan yıllar sonra haberimiz oluyor. 83. videoda ismi geçen eski diyanet işleri başkanı ise bu mushafları sadece görme fırsatı bulmuş, incelemesine dahi izin vermemişler. Tuhaf! Taşkent nüshasının hali ise ortada, asıl olan nüsha ise yani Hz. Muhammed’in kendi eli ile yazdığı mushafın ise kim bilir hali nicedir. Yürekler acısı durumu ise kimsenin bunu umursamaması. Gerçi o nüsha ortaya çıksa da kendine müslim diyemeyen müslüman toplumu o Kur’anı hemen put haline getirir o da ayrı.

    Dersleriniz bitti sanırım. Bundan sonra bir paylaşım da olmayacak gibi duruyor. Kendi çabalarınız elde ettiğiniz bilgilerin bazılarını bizim gibi Allah’ın vahyinin ardına düşmüş kişiler ile paylaştınız. Bazılarını ise paylaşmakta imtina ettiniz. Ama ne olursa olsun aklı başında herkesin olması gerektiği yolu siz bizzat uyguladınız. Gramer kurallarına riayet ederek ayetlere mana verdiniz.

    Katkılarınız ve değerli bulgularınızı paylaştığınız için teşekkür ederim.

    Saygılarımla.

 1. Mustafa Bey Selamlar, ben de kendi adıma size şükranlarımı sunmak istiyorum. Uzun süredir sizlerden çok istifade ettik, kana kana su içer gibi videolarınızı takip ettik, yazı dizilerinizi okuduk fakat videolarınıza ve Kur’an’dan sizin anladığınız kadarıyla hazırladığınız yazı dizilerinize son vermiş olmanızdan dolayı mahzun olduk. Kur’an meali çalışmalarınızı olan kadarıyla yazılı olarak bizimle paylaşmanızı ve istifademize sunmanızı rica ediyoruz. Bunun yerine ise tabi ki de derslerinizin devam etmesini çok arzu ederiz.

  • Selamlar, şu aralar bir ara oluştuğu doğrudur. Ancak Allah izin verdikçe ve canımız içimizde oldukça karınca kararınca bu tür çalışmalar, olanaklar elverdikçe sürdürülecektir. Onları da Allah izin verirse paylaşırız…

  • Sonuçlanmış böyle bir çalışmamız yoktur. Yola çıkıldığında farkedilen çok sayıda sorun bizi de belirttiğiniz türde bir çalışmaya zorluyor. Ancak öncelikle bu çalışmanın ilkelerini oluşturmak, sonrasında da bir yol açmak adına metod ve örneklik adına bir başlangıç hedeflenmektedir.

 2. 44. dakika da Kur’anın dilinin arapça olmadığını söylüyor ama Şuara 195. ayette ”Apaçık Arapçayla.” بِلِسَانٍ عَرَبِيٍّ مُب۪ينٍۜ indirildiğini söylüyor ve Kur’anın özel bir vahiy dili olduğuna dair hiç bir işaret yoktur kitapta.

 3. Kur’anda bir çok yerde yemin ediliyor zeytine incire tur’a beytil mamur a vs. Çoğu sure yemin içeriyor şimdi başında vav var dersek bu yemin diye sunulan çevirileri nasıl anlayacaz ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*