NiRENGi-30 / Lemma Edatı,Tarık, Necm, Teraib ve Sulb Nedir!

Mushaf İncele

Bu videoda Lemma Edatı, Tarık ve Necm Nedir, Teraib ve Sulb Nedir konuları, meallerin yaklaşımları örnekliği üzerinden ele alınmıştır. Özellikle Tarık Suresi 89/7 ve sonrasındaki ayetlerin Kur’anın hiçbir yeri ile bağlantı kurdurulamayacak şekilde anlamlandırılması ve yolaçtığı kargaşa, sürekli tekrar eden ve herkesin bildiği yaradılış bağlamında dikkatlere sunulmuştur.

1 yorum

 1. Orda bahsedilenin insan mı? Yoksa meni mi olduğu tartışılır.

  İnsan bir baksın, hangi şeyden yaratıldı. Dökülüp atılan bir sudan yaratıldı. Bel kemiği ile kaburgalar arasından çıkar. Şüphesiz (Allah), onu yeniden-döndürmeye güç yetirendir. (Tarık Suresi, 5-8)

  5. ayette Allah insanın neden yaratıldığını sorar.
  6. ayette ise onun dökülüp atılan meniden yaratıldığını söyler.
  7. ayette ise onun bel kemiği ile kaburga arasından çıktığı ifade edilir. 7.ayette çıkan şeyin meni olduğunu söyleyenler varsa da burada söylenen insanın çıkışıdır. Yani bel kemiği ile kaburga arasında tarif edilen yer bebeğin anne karnında oluştuğu yerdir. Bir sonraki ayette “o” zamiri insana gittiği açıktır.
  Eğer 8. ayete dikkatli bakılırsa “onu tekrar döndürmeye güç yetirendir” ifadesiyle, insanın tekrar öldükten sonra yaratılacağından söz edildiği görülür. Yani buradaki “o” ifadesi insandır. 7. ayette de “çıkan” olarak söylenenin insan olduğu açıklanmış olur.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*