NiRENGi-105 Kur’an’ın Allah’ın indinden geldiği anlaşılabilir mi!…

Mushaf İncele

 • Kur’an keyfi olarak noktalanmaya ve harekelenmeye müsait bir metin midir?…
 • En eski noktalamasız ve harekelemesiz mushafların mukayesesi. Kısa bilgiler…
 • Kur’an’ın Allah’ın indinden geldiği nasıl anlaşılır!…

Önemli Not:

Tüm yazı ve videolarımızda bu çalışmalara başladığımız ilk dönemlerden itibaren ifade ettiğimiz şu gerçeğin bilinmesini önemle rica ederiz. “Ulaşılan bulguların delilleri mümkün olduğu kadar belirtilmesine rağmen, yazı ve videolarımızda ifade edilenlerin tamamı, sadece Kur’an’dan anladıklarımız olup, asla bizzat Kur’an’ın kendisi değildir. Tek amacı; Allah’tan başka hiçkimsenin maddi-manevi tasallutu altına girmeden ve hiç kimseyi de maddi-manevi bir tasallut altına sokmadan Kur’an’ı anlama çabası olan bu çalışmalar, gelişmeye ve geliştirilmeye muhtaç olup, Kur’an üzerinden ulaşılan bulguların tamamı kaynak belirtilmeden herkesin istifadesine açıktır.“

5 yorum

 1. Değerli kardeşlerim, Sağlık, esenlik, bağışlanma ve rahmet üzerinize olsun, Rabbim ilminizi ve sayınızı artırsın, yolunda olduğunuz müddetçe yardımcınız olsun inşallah. Çok önemli bir iş yapıyorsunuz. Bu nedenle de Kur’an’ı bu hale getiren projelerin gözlerinin üzerinizde olması gayet doğaldır. Çalışmalarınızı lütfen koruyun, onlar insanlığa lazım olacak. Bir kardeşiniz olarak dikkatinizi çekmek istedim. Allah’a emanet olunuz.

 2. merhaba Ramazan Bey
  Başka bir platformda ben 13 evlilik yapmış bir rasule inanamıyorum demiştiniz. Yine bir süre sosyal hesaplardan uzak kalacağınızı da belirtmiştiniz ancak bu sözünüz üzerine aklımda bir çok soru işareti oluştuğu için buradan sormak istedim. Hz Muhammed in çok eşlilik yaptığına dair delil getirilen ayetler hakkında fikrinizi öğrenmeyi çok isterim. Örneğin Ahzab 28 ve Ahzab 59. ayetlerde Bir nebinin eşlerine bir takım nasihatler vermesi emrediliyor. müfred bir müzekker zamir ile çoğul olan ezvac kelimesi izafete girmiş.Bu durumu nasıl açıklıyorsunuz ? Tahrim Suresi 1. ayet de bahsettiğiniz gibi noktalamadan kaynaklanan sorunların olduğunu mu düşünüyorsunuz ?

 3. Selam,önemli bir konuya değineceğim. Çevirilere baktığım zaman Cennet ile Cehennem’in bu yeryüzünde olduğunu görüyorum. Cennette sizin için her türlü geçimlik var,oraya girin diyor. Doğa’da bizim için her türlü geçimlik varken tutup Doğa’nın dışına çıkıp sahte bir sistem oluşturmak insanlara sıkıntı yaşatıyor ve birbirlerine kul ediyor. Bu yüzden de ”Cehenneme” yani bir takım sıkıntılara giriyorlar. ”Kulluk” biri için çalışmaksa eğer ne konuda olursa olsun kimse kimse için çalışamaz. Çünkü Doğa’da Tanrı bize her türlü geçimliğimizi vermiş buna ihtiyacımız yok. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir ?

  • Ölüm ve öldükten sonra dirilme konulu ayetler nedeniyle bu görüşü savunmak zorlaşıyor. Aslında ahireti gelecek bilinci olarak anlamak istiyorum ama un ufak olmuş kemiklere kim tekrar hayat verecek diye soran ayetler buna engel oluyor.

 4. Din: Allah ın sunduğu ve emrettiği kurallar bütünüdür.(kanunlarıdır.)Ki Allah ın kanunlarına uymakla mükellefiz ve bunu salât ederek yaparız.Aynı zamanda secde ile bağlantılıdır,Secde; kanunları kabul edip o kanunları yaşamaktır.En doğrusunu Allah bilir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*