Bayram Mesajı

Mushaf İncele

Dünya hayatını terk ettiğinde ondan daha iyisini bulacağından emin olmayanlar, ölümü görmezden gelerek dört elle dünyaya sarılırlar. Onların durumu tıpkı, mezarlıktan korktuğu için ıslık çalıp gürültü çıkararak mezarlık kenarından geçenlere benzer. Böyle olanların hayatı, ıslık gibi anlamsız, gürültü gibi rahatsız edicidir. Sukunet yoktur, huzur yoktur, akıl yoktur, insaf yoktur, kendinden eminlik yoktur, hedef yoktur, ilke yoktur. Böyleleri için ahiret, yaşayanlara korku veren ürkütücü mezarlıktan ibarettir. Gürültü çıkarıp korkular bastırılınca ahiretin gelmeyeceğini zannederek yaşamlarını tam bir körlüğe mahkûm ederler. Hesabını vermek istemedikleri sorgulanamaz bir dürüstlüğün, posası cevherinden ayrılmamış bir sevginin, dozunu sadece kendilerinin bilebileceği bir nefretin sahibi olarak yaşarlar. Böylesi bir hayatın kararı yoktur, ölçüler durmadan değişir, tanımlara hiç güvenilmez, öngörüde bulunulamaz, sonuçtan asla emin olunamaz ve hepsinden önemlisi mutluluğun tarifi olmaz.

İmtihan edilen akıl değerlidir, sorgulanabilir dürüstlük kalıcıdır, ateşten ateşe atılan sevgi saftır, tarif getirilen dozu bilinen nefret saygı duyulandır. Mutluluk ise tarif edilebilmek, tanım getirilebilmek, öngörülebilir olmaktır.


MÜMİN; Tanım getirilebildiği için, öngörülebilen ne zaman ne yapacağı bilinebilen, ateşten ateşe atılsa da sevgisi imtihan edilerek saflaştırılan, nefretinin miktarı ölçülebilen kişidir.


KAFİR: Hakiki ölçüleri terk edip başka ölçülerle anlamlı olabileceğini iddia eden kişidir.

MÜŞRİK; Hakiki ölçünün asla yetmeyeceğini, onun yanında en az onun kadar etkili başka ölçülerin de olması gerektiğine inanan kişidir.

MÜNAFIK: Herhangi bir ilkede sabit olmadığı için sevgisine, nefretine, dostluğuna, düşmanlığına tanım getirilemeyen kişidir.
Elinden çıkacak olan dünya hayatından daha iyisini bulacağı umuduyla mezarlıklardan ıslık çalmadan, gürültü çıkarmadan geçen dostlara selam olsun.

Allah’ım!

Bayramı güzel olur dediğin için senin vaatlerin dışındaki tüm vaatlerin orucunu tuttum.

İçinde senin olmadığın mutluluk şarabı sundular, içmeme orucu tuttum.

Işıklarla donatılmış, karnaval tadında yollar yaptılar, geçmeme orucu tuttum.

Sensiz bin seçenek sundular, seçmeme orucu tuttum.

Bana, ondan geç o uzak dediler, geçmeme orucu tuttum.

Sana yazılmamış şarkıların assolisti yapmak istediler, susma orucu tuttum.

Susarsam saygınlık vaat ettiler, susmama orucu tuttum.

Gözlerini kapa hayallere dal dediler, gözlerimi kırpmama orucu tuttum.

Bir kere bak bir daha gözünü alamazsın dediler, gözlerimi açmama orucu tuttum.

Tadımlık zevkleri altın tepside sundular, tatmama orucu tuttum.

Senden gelene zehir dediler, sadece senden geleni tatma orucu tuttum.

Uzak dediler, varamazsın dediler, hiç durmadan koşma orucu tuttum.

Bize koşarak gelirsen baştacı olursun dediler, yerinden kıpırdamama orucu tuttum.

Önüme sensiz sevginin bin türünü allayıp pullayarak serdiler, sevmeme orucu tuttum.

Senin layık olmayan bir sevgili olduğunu söylediler, seni sevmenin orucunu tuttum.

Allah’ım
Orucumu fesada uğrattım, düştüm, yanıldım, sahte iftar toplarına kandım. Evet kandım ama hep sana döndüm, sadece sana döndüm. Ben hep sana dönmenin, hep senden af dilemenin, hep sana boyun bükmenin, hep sana gelmenin orucunu tuttum ve bu orucumu hiç bozmadım. Dönüp dönüp sana geldim.

Sana dönme orucunun hatırına bozduğum, fesada uğrattığımı diğer oruçlarımı affet. Ben senden bağışlanma dilemenin orucunu tuttum. Ben senden ümit etmenin orucunu tuttum.

Senin bayram vaatlerine inanmanın orucunu tuttum. Uzun olsun, acılı olsun, yerden yere vursun, dilim damağım kurusun, takatım kesilsin, gözlerimin feri sönsün, elim ayağım tutmaz olsun yine de tutacağım.

Çünkü ben senin BAYRAM VAADİNE İMAN EDİYORUM.

Ramazan DEMİR

7 yorum

    • Ne içten ne samimi , Allah’ım bizlere de nasip etsin inşallah.İdrakımız ,kavrama yeteneğimizin her daim artması dileğim , yüreğinize sağlık Ramazan Demir Bey.

  1. Ramazan bey Allah’ın selamı üzerinize olsun.
    Birkaç videonuzu dinleyip yazınızı okudum. Konularla ilgili geleneksel olarak öğrendiklerim ile sizin anlatıp yazdıklarınızın çok farklı bazen de taban tabana zıt şeyler olduğuna şahit olmak beni son derece şaşırttı ve diğer videolarınızı ve yazılarınızı da okumaya yöneltti. Tebbet suresi ile ilgili hem yazınız hem videonuzda anlattıklarınızı Kuran ayetleri ile desteklemiş olmanız fevkalade takdire şayandır.
    Kuran’ın ve dinimizin bazı çevrelerde neden anlaşılamadığı ve hor görüldüğünün sebepleri iyice belirgin hale gelmiş oldu. Bir meal çalışmanızın olup olmadığını merak ediyorum. Biliyorsunuz hali hazırdaki mealler, çoğunlukla kopyala yapıştır şeklinde derinliğine incelenip araştırılmadan yazılan meallerdir.
    Sizler gibi araştırıp bir çok konuda doğruya ulaşan kimseler de maalesef yadırganmakta ve çeşitli itiraz ve saldırılara uğramaktadır. Ezberleri bozan çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*