NiRENGi-84 / Hurufu Mukatta-20 Osman’a İzafe Edilen Mushaf ve Sözde 19 Mucizesi

Bu videoda; Hurufu Mukattaa ve Mushaflar Arasındaki Farklar konularına devam edilerek özellikle Hz. Osman’a izafe Edilen Mushaf konusuna devam edilmiştir. Yanısıra, Harfler ve sayıları ile bağlantılılı olması sebebiyle; Kur’an’da değil Sekarda olduğu iddia edilen sözde 19 Mucizesi konusu örneği üzerinde durulmuştur.

Önemli Not;

Tüm yazı ve videolarımızda bu çalışmalara başladığımız ilk dönemlerden itibaren ifade ettiğimiz şu gerçeğin bilinmesini önemle rica ederiz. “Ulaşılan bulguların delilleri mümkün olduğu kadar belirtilmesine rağmen, yazı ve videolarımızda ifade edilenlerin tamamı, sadece Kur’an’dan anladıklarımız olup, asla bizzat Kur’an’ın kendisi değildir. Tek amacı; Allah’tan başka hiçkimsenin maddi-manevi tasallutu altına girmeden ve hiç kimseyi de maddi-manevi bir tasallut altına sokmadan Kur’an’ı anlama çabası olan bu çalışmalar, gelişmeye ve geliştirilmeye muhtaç olup, Kur’an üzerinden ulaşılan bulguların tamamı kaynak belirtilmeden herkesin istifadesine açıktır.“

Beğendiyseniz başkalarına da ulaştırın!
error

10 yorum

 1. Size bir kaç sorum olacak.

  1-Allah Kur’anı koruyacağını belirtiyorsa neden 10’larca mushaf var
  2-Hayır Allah mushafı değil de zikri koruyacak diyorsanız, neden Allah haşa bozulmuş kitaba, yani mushafa yemin ediyor? (43:2)
  3- Müdessir suresinin açıklaması nedir? Neden cehennem üzerindeki meleklerin sayısı iman edenlerin imanını arttırıyor? Neden kitap ehlinin şüphelerini ortadan kaldırıyor? 19 değil de 18 olsa ne fark ederdi size göre?
  4- Hangi mantık ve psikoloji ile hadislerin arkeoloji ilminden daha sahih olduğunu söylersiniz? İsa, muhammed, musa gibi dini figürler insanlık tarihi boyunca en çok iftiraya uğramış insanlardır. Şeytan insanları Hep Allah ile kandırdı. Ahmet böyle dedi yerine muhammed böyle buyurdu arasındaki etkinin farkını daha iyi biliyor olmanız lazım. 4 Mezhebin ayrı çelişkili zıt hadis külliyatları varken bunları güvenilir bulmak?

  • Ramazan Bey hadisleri güvenilir buluyor değilki! orada bir karşılaştırma yapıp “eğer o güvenilir ise, öbürü daha güvenilirdir” tarzında arkelojiyi doğru kaynak görenlere laf attı. ama siz bunu yanlış anlamışsınız. videoyu tekrar izlerseniz bunu farkedeceksiniz. hadislerin/rivayetlerin güvensizliği üzerine onca şey yazmışken 🙂

 2. Selamlar Ramazan bey, huruf-u mukatta ile ilgili videolarınızin birinde kehf suresindeki Musa ve Alim kul kıssası ile ilgili bir analiziniz olduğu bilgisini vermiştiniz. Bunu açıklamayı düşünür müsünüz? Ne zaman?
  Saygılar..

 3. Muhâtâblarına söylüyorum: Sen bilhassa Kütüb-ü Sitte’deki hadîslere i’timâd etmiyorsan Kur’ân-ı Azîmü’ş-şân’ı da yalanlıyorsun demek olur. Çünki Kur’ân da bir hadîsler bütünüdür. Hadîs nedir? Peygamber Efendimiz (Aleyhi’s-Salâtu Ve’s-selâm)’ın mübârek ağızlarından çıkan sözlerdir en başta… Ya Kur’ân? O da Hazret-i Peygamber (sallu ve sellem)’in mübârek ağızlarından çıkdı. Peki Kur’ân’ı yazan, okuyan, hıfzeden, saklayan, biraraya getirenlerle hadîsleri tâ Asr-ı Sa’âdet devrinde bile müsâ’ade-i seniyye ile yazan, birbirlerine ve Tâbi’în’e nakledenler kim? Aynı kişiler: Sahâbe efendilerimiz, valîdelerimiz.
  Kur’ân’ı nakledenlerin naklettikleri hadîslere inanmamak; en hafîfiyle ģâfilliktir. Acısıysa îmânsızlıkdır. Çünki peygamberlere îmân şartının bir unsûrudur. Hele ki Sahîhayn (iki sahîh) denilen Buhârî ve Müslim kitâblarında geçiyorsa en sağlam hadîslerdir. Hadîslerin sıhhat dereceleri vardır, bunlara göre amel edilir veyâ edilmez. “Âhad haber”, “Zayıf”, “mevzû'”, uyduruk diye hor hakîr görüp kendini tehlîkeye atmaktansa açıp biraz ilm-i hadîs okumakta fâ’ide vardır:
  1- https://hadis.diyanet.gov.tr/
  2- https://hadis.diyanet.gov.tr/Sozluk

  • Bu dünyada bin tane müstear ismin arkasına saklanarak söz söylesen de ahirete gidince Yüce Allah seni ortaya çıkaracak ve kimin resullere iman ettiğini ve kimin de kör bir taklitle Yüce Allah’ın pak dinini şirk dinine çevirdiğini gösterecek.

  • Dığımzâde!
   Muhâtâblarından birisi de benim. Kütüb-ü Sitte’yi gerçekten okudun mu? Yoksa hoca kılıklı insanlardan okuduğun veya duyduğun sözleri sürekli tekrarlayan bir ezberci misin?
   Kütüb-ü Sitte kendi içerisinde bile çelişen bir derleme değil mi? Aynı sayfalarda olan çelişkileri bile göremiyor musunuz? Siz Kütüb-ü Sitte ile Kur’anı nasıl aynı kefeye koyarsınız?

   Madem Kütüb-ü Sitte’yi dinselleştirdiniz. Bu hadislere de uyun o zaman. “Benden Kuran dışında hiçbir şey yazmayın. Kim benden Kuran dışında bir şey yazmışsa imha etsin.” (Müslim, Sahihi Müslim Kitab-ı Zühd, Hanbel, Müsned 3/12, 21, 33) Darimi’deki hadis : “Sahabe Allah’ın elçisinden sözlerini yazmak için izin istediler. Ancak onlara izin verilmedi.”(Darimi, es-Sünen) El Hatib’teki hadis: “Biz hadis yazarken Hz. Peygamber yanımıza geldi ve yazdığınız şey nedir? dedi. Senden işittiğimiz hadisler (sözler) dedik. Hz. Peygamber Allah’ın kitabından başka kitap mı istiyorsunuz? Sizden evvelki milletler Allah’ın kitabı yanında başka kitaplar yazdıkları için yoldan çıktılar.” (El Hatib, Takyid, sayfa 33) Tirmizi’de: “Allah elçisinden sözlerini yazmak için izin istedik, bize izin vermedi.” (Tirmizi, es-Sünen, K. İlm, sayfa 11)

  • Dığımzade,
   Kuran ayetleri ile hadisleri bir tutacak kadar akıldan yoksun birisin. Bütün hadisler şöyle başlamıyor mu? “Şu şundan şu da şundan rivayet ettiğine göre allahın rasülünün şöyle dediğini duydum:”ey insanlar şöyle şöyle yapın”

   E be aklını kullanamayan adam! Bu sözler rasülün sözü mü oluyor? Rasül dışındaki birilerinin rasüle atfettiği dedekodular bunlar.

   Peki kuran ayetleri böyle mi? Şu şundan rivayet ettiğine göre allah şöyle dedi” diye mi bir ayet mi var?? Sen hiç kuran okumadın mı? Kuran ayetleri rivayetlerle mi başlıyor??
   Önce al önüne bir hadis, sonra önüne bir ayet al ve karşılaştır. Hitap şekline bak anlarsın. Ok?

   Cevap vermeye bile değmezsin ama yine dayanamadım!

 4. ramazan bey derslere ara mı verdiniz yoksa tamamen mi sonlandırdınız ?
  kendi adıma şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu derslerle kafamdaki bir çok
  soruya cevap bulmuştum. inşallah en kısa zamanda bu derslere görsel veya yazılı bir şekilde
  devam eder bizi de ziyadesi ile memnun etmiş olursunuz. Allah yardımcınız olsun.

 5. Ramazan bey Selamun Aleyküm
  derslerinize devam edeceksiniz ama internette mi yayinlamayacaksiniz?
  Eğer devam edecekse dersler nasıl takip edeceğiz? Bilgilendirirseniz…

 6. selam Ramazan abi,
  ilk olarak Allah cc sizden razı olsun doğru bi gramatik ceviri ile duyduğum kuran için.
  gramatik olarak açıkladığınız kuran’ın tamamını nasıl tedarik edebilirim.
  sevgilerimle

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*